gut.gen.tr https://www.gut.gen.tr Gut, Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gut.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sat, 14 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Gut Hastalığı Ameliyatı https://www.gut.gen.tr/gut-hastaligi-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 11:54:31 +0000 Gut Hastalığı Ameliyatı, gut hastalığı romatizmal yapıya sahip bir hastalık türü olup diğer rahatsızlıklardan faklı olarak belirli zamanlarda ortaya çıktığı görülür. Genellikle ayak kısmının baş parmağında ol Gut Hastalığı Ameliyatı, gut hastalığı romatizmal yapıya sahip bir hastalık türü olup diğer rahatsızlıklardan faklı olarak belirli zamanlarda ortaya çıktığı görülür. Genellikle ayak kısmının baş parmağında oluşan iltihapla kendini ortaya çıkarır. Oldukça rahatsız edici bir hastalık türü olan gut için kesin bir tedavi türü söz konusu değildir. Bunun yanı sıra dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra uzman hekimler tarafından önerilen ilaçların kullanılmasıyla yok edilmesi mümkündür. Ancak gut rahatsızlığı için ameliyat tedavisinin uygulanması pek yaygın değildir. Gut hastalığı erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülmektedir. Gut hastalığın görülme yaş aralığı 45-60  arasında değişmektedir. Kadınlarda özellikle menopoz dönemine girildiği zaman kendini belli etmektedir. Genç bireylerde ise görülme ihtimali oldukça düşüktür.

Gut Hastalığı Ameliyatı

Gut hastalığının tedavisi

Gut hastalığının tedavi edilmesi genel itibariyle iki şekilde mevcuttur. Bunlardan birincisi ilaç kullanımının gerekli olması iken diğeri ise uygun diyet programının uygulanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Gut hastalığı ameliyatı ise pek tercih edilen bir durum değildir.

Gut rahatsızlığının tedavisi hastalığın meydana geldiği evrelere göre farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak bazı evrelerde yalnızca kanda yer alan ürik asit değeri oldukça yüksektir ve atak söz konusu olmaz. Böyle bir durumda kandaki ürik asit düzeyini azaltmaya yönelik hareket etmek gerekmektedir. Uygulanacak olan tedavi sayesinde ürik asit düzeyini azaltıcı ilaçlar uzman hekimler tarafından hastaya önerilir. Yapılacak olan tedavi sayesinde ürik asit oluşumu azalır ya da dışarı atılımı daha kolay hale gelir. Bu tür hastalar için ilaç tedavisi yöntemi en uygun yöntemdir.

Gut hastalığı ameliyatı

Gut hastalığını yok etmek adına yapılan cerrahi operasyonlar nadiren uygulandığı bilinmektedir. Büyük tofüslerin oluşmasıyla birlikte özellikle de enfeksiyon kapma durumu söz konusu ise eklem içinden yer alan tofüs yapılarının varlığında ya da tofüslerin bedenin tehlike meydana getirecek bölgelerinde oluşması sonucunda ameliyat ile tedavi yapılması en uygun durum olacaktır.

Zararlı halde bulunan tofüslerin yok edilmesi adına hastanın ameliyat olması önemli bir husustur. Zira tofüsler aynı zamanda beyin dışında tüm vücutta kendini gösterebilme özelliği bulunmaktadır. Bu tehlikenin yok edilebilmesi adına ilaç kullanımı fayda etmeyeceğinden ötürü ameliyat olunması gerekmektedir.

Gut hastalığı ameliyatı sonrası yapılacaklar

Pek az rastlanan durumlardan birisi olan gut hastalığı ameliyatı geçirdikten sonra bazı hususlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Bu hususlara dikkat edilmediği sürece hastalığın tekrardan ortaya çıkması mümkündür.

Bu yapılan ameliyat operasyonu sonrasında hasta beslenme konusunda oldukça hassas olması gerekmektedir. Zaten bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında ön önemli etken beslenme tarzında görülen dikkatsizlikler sonucunda oluşmasıdır. Bireyin beslenme alışkanlıkları bu hastalığa yakalanma riskini daha da arttıracaktır. Bunun önüne geçmek adına tüketmiş olduğumuz besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle de alkol ve sigara gibi sağlığa zarar veren durumları tamamıyla hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Aksi halde tekrardan bu rahatsızlığa yakalanma riskimiz oldukça yüksektir.

Bunun yanı sıra uzman hekimin denetimi altında ve diyetisyeninizin önerileriyle hazırlanmış olan diyet listesini kontrollü ve düzenli bir biçimde uygulamak gerekmektedir. Hangi tür besinleri tüketmemiz gerektiği oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra hangi tür besinleri tüketmememiz konusu da hassas bir durumdur. Özellikle de aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra şekeri de azaltmak gerekmektedir.

Alınması gereken bir diğer önlem ise spor ve egzersizlerin yap]]> Gut Hastalığına İyi Gelen Bitkiler https://www.gut.gen.tr/gut-hastaligina-iyi-gelen-bitkiler.html Sun, 02 Dec 2018 08:49:24 +0000 Gut hastalığına iyi gelen bitkiler, kanda bulunan ürik asidin çoğalması ile artan şiddetli ağrı sonucu ortaya çıkan şikayetlere gut hastalığı deniliyor. Gut hastalığı ayakta görülen bir hastalıktır. Belirtileri ise şidd Gut hastalığına iyi gelen bitkiler, kanda bulunan ürik asidin çoğalması ile artan şiddetli ağrı sonucu ortaya çıkan şikayetlere gut hastalığı deniliyor. Gut hastalığı ayakta görülen bir hastalıktır. Belirtileri ise şiddetli ağrı ve görülen şişliklerdir. Bu sebepten dolayı hasta olan kişinin oldukça canı yanmaktadır. Vücut içine özellikle eklemlerde biriken ürik asit bu nedenle de görülebilir. Vücut içine giren ürik asit bir şekilde vücuttan kendini mutlaka atmalıdır. Gut hastalığında iyi gelen bitkilerin oldukça fazla olduğu görülmüştür. Vücut içinde biriken ürik asitler dışarı atılmaz ise, sıkıntılar çıkmaktadır. Ortaya çıkan hastalık nedenleri ile zor bir tabloya giren vücudun başta enfeksiyona girme şansı oldukça yüksektir. Bir çok hastalığa davet çıkaran gut hastalığı devamlı kullanılan, ağrı kesiciler ve aspirin olmak üzere ürik asidinin oluşmasına neden olmaktadır. 


Gut Hastalığına İyi Gelen BitkilerGut hastalığında hangi bitkiler tüketilmelidir
 • Ardıç bitkisi: İçinde oluşan organik asitler nedeni ile gut hastalığına iyi gelir.
 • Isırgan otu: içinde bulunan bir maddesi vücutta olan zararlı maddeyi dışarı atar.
 • Yaban mevsimi :İçinde bulunan dulcamarin denilen bir madde ürik asidi önler.
 • Huş ağacı: Meyvesinde bulunan erik ürik asit i engellemekte ve gut oluşumunu engeller.
Gut hastaları neler yemeli nelere dikkat etmelidir

Gut hastalığına yakalanan kişinin diyet yapması gerekir. Ayrıca yememesi gereken yiyeceklerden başta geleni ise kırmızı et, deniz ürünleri, et suları, ve mayalı gıdalardan uzak durması gerekir. Yukarıda yazılan bitkilerin gut hastalığına iyi geldiği görülmektedir. Bunların yanı sıra alkol gibi içeceklerden tehlike yaratan bira, ve diğer içki türlerinden uzak durmaları gerekir. Gut hastalığında içki türlerinden bira kesinlikle içilmemelidir. Kişi alkol tüketiyorsa o seçimini 1 bardak şarap ile yapmalı, gut hastalığına 1 bardak şarabın hiç bir zararı yoktur. Böylesi bir durum karşısında alkol alınması doğru değildir. İçecek açısından gut hastalarının kahve tüketmeleri daha doğru olacaktır. Gut hastalığına iyi gelen bitkilerin çayları tüketilebilir. Yukarıda önerilen bitkiler çay şeklinde demlenerek tüketilmelidir. Bunların yanı sıra gut hastalığına yakalanan bir kişinin günlük sebze ve meyvesini tüketmesi gerekmektedir. Bu meyveler çilek, kiraz, elma gibi meyvelerde ürik asit seviyesini düşürmektedir. Sağlıklı bir yaşam için doğru olan bir tedavi gut hastalığını kontrol altında tutar.  Tabii ki doktor kontrolü altında yapılan bilgilerin uyum sağlanması konusunda danışılmalıdır. Gut hastalığında yememesi gereken sebzeler pırasa 
ıspanak, kereviz, bezelye, ve yağlı olan besinler ile süt ürünleri tüketilmemelidir.

Gut hastaları nasıl önlem almalıdır

Sağlıklı bir yaşam için öncelikle yapmanız gereken ilk şeyin düzenli beslenmek olduğunu belirtmek isterim. Gut hastalığını tetikliyen kilo problemleri kötü bir etkendir. Kişinin kendisini takibe alması gerekir. Gerekirse kilo veremiyorsa doktordan destek alınmalıdır. Ayrıca başta bilinmek üzre sporun yeri hayatımızın bir köşesinde bulunması gerekir. Her zaman için tipik bir gut hastası ise oldukça kiloludur. Yapması gereken gut hastasının hemen o kiloları üzerinden atması gerekir. Gut hastası olan kişilerin öncelikle kilolarını kontrol altına alarak ve bol egzersiz yaparak işe başlaya bilirler. 

Gut hastalığında tüketilen bitkilerin ayakta oluşan şişlikleri  veya ödemlerin hafiflemesinde yardımcı olacaktır. Gut hastalığına iyi gelen yapılacak pratik bir öneri ise kaya tuzu ile sıcak su bir kova içerisine sıcak su ile kaya tuzu yaklaşık 2- 3 avuç dolusu olacak kadar kaya tuzunu sıcak su içerisine atarak ayaklarınızı sıcak suda yarım saat bekletin bu oldukça sizi]]> Gut Krizi https://www.gut.gen.tr/gut-krizi.html Mon, 03 Dec 2018 07:54:37 +0000 Gut krizi, vücutta bulunan ürik asit miktarının artması sonucunda kanda ve dokularda bu oran çoğalarak bir atak halinde ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Vücudumuza giren bazı yabancı ve zararlı maddeler ürik asit adı Gut krizi, vücutta bulunan ürik asit miktarının artması sonucunda kanda ve dokularda bu oran çoğalarak bir atak halinde ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Vücudumuza giren bazı yabancı ve zararlı maddeler ürik asit adı verilen bir madde ile vücuttan uzaklaştırılıp o şekilde atılır. Ürik asit bu özelliğinin yanı sıra protein bazlı maddeler için de bir yıkım maddesi olma özelliğine sahiptir. Ancak herhangi bir sebepten dolayı bu ürik asit vücuttaki atılma işleminde soruna uğrar yada vücutta çok miktarda artarak kanda ve dokularda birikebilir. Bu birikme sonucu ve bu asit türünün dışarı atılamaması sonucunda gut krizi adı ver,len hastalık türü ortaya çıkmaya başlar. Gut krizinin ortaya çıkmasında belli bir süre yoktur yani bu kriz ani bir şekilde ortaya çıkabilir. Gut hastalığı bir çeşit romatizma hastalığı türüdür çünkü gut krizi ortaya çıkmaya başladığı zaman eklem yerlerinde görülen belirtiler sonucunda ortaya çıkmaya başlar. Gut krizi ortaya çıkmaya başladığı zaman bazı belirtiler kendini göstermeye başlar ve bu belirtiler sonucunda gut krizi başladığı anlaşılabilir. Bir atak türü olan gut krizi daha önceden kendini belli etmeyebilir ve ani bir şekilde ortaya çıkmaya başlayabilir yani gut krizi başlayabilir. Gut krizi ortaya çıkmaya başladığı zaman ortaya çıkan belirtileri beraber inceleyelim;

Gut KriziGut krizi ortaya çıktığındaki belirtileri;
 • Eklem bölgelerinde ortaya çıkan şişkinlik ve aşırı kızarmaya başlama durumu ortaya çıkar,
 • Özellikle ayak baş parmağında ortaya çıkan kızarıklık ve şişkinlik durumunun oluşması,
 • Eklem bölgeleri hareket etmede zorlanır ve uyuşma ve hissizleşme durumu ortaya çıkar,
 • Şişkinliğin ortaya çıkmaya başladığı yerde şiddetli ve dayanılmaz bir ağrının ortaya çıkması,
Görüldüğü üzere gut krizi esnasında yada başlamasında çok fazla belirti ortaya çıkmaz ancak bu belirtiler çok nadir ortaya çıktığı için kriz anında olduğu anlaşılır. Özellikle ani bir şekilde eklem bölgelerinde ortaya çıkan şişkinlik ve kızarıklık ve şiddetli bir şekilde ortaya çıkan ağrıdır. Bu ağrı o kadar şiddetli bir ağrıdır ki şişkinlik ve kızarıklık olan eklem yeri oynadığı ve hareket edildiği zaman bile dayanılmaz bir ağrı oluşur. İşte bu önemli durumların ortaya çıkması durumunda gut krizi ortaya çıkmaya başlamıştır. Gut krizi ortaya çıkmaya başladığı zaman bu tür belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve kişi vakit kaybetmeden tedavi altına alınmalıdır. Gut krizinin oraya çıkmasında bazı durumlar ve etkenler neden olabilir. Bu neden ve etkenleri beraber inceleyelim;

Gut krizinin ortaya çıkmasının nedenleri;
 • Vücutta bulunan ürik asit dışarı atılamaz ise ve kan ve dokularda ki bu asit oranının artması sonucu ortaya çıkar,
 • Yiyeceklerde bulunan aşırı miktarda ki protein yüklü besinlerin çok fazla tüketilmesi sonucu ortaya çıkması,
 • Kişide bulunan böbrek iltihabı gibi bazı hastalıkların belirtisi yada bu hastalıkların sonucu dolayısı ile ortaya çıkması,
 • Kişinin herhangi bir sebepten ve hastalıktan dolayı kullanmış olduğu ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkması,
 • Herhangi bir sebepten dolayı böbreklerin çalışmasına engel olan bir sebepten dolayı ortaya çıkması,
 • Kişinin çevresinde bulunan ve ailesel olarak yani kalıtsal olarak ortaya çıkması,
 • Düzensiz bir şekilde beslenilmesi ve vücudun yeteri kadar gıda almayıp almaması gereken besin maddelerini alması sonucu ortaya çıkması,
Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeler gut krizinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu tür nedenlerin yanı sıra kişide bulunan aşırı kilo da bu krizin ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı miktarda alkol kullanılması sonucunda da gut krizini tetikleyip krizin başlamasına neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı gut krizinin ortaya çıkmaya başlamasını engellemek için krizi tetikleyen neden ve etkenlerden uzak durulmalıdır. Fazla kilosu olan kişi düzenli bir di]]> Gut https://www.gut.gen.tr/gut.html Mon, 03 Dec 2018 16:52:30 +0000 Gut, romatizmal hastalıklar arasında en fazla ağrıya neden olan rahatsızlıktır. Gut hastaları ataklar halinde çektikleri acıyı, ağrıyı anlatmakta oldukça zorlanırlar. Hastalık eklemlerin arasında ürik asit kristallerinin bir Gut, romatizmal hastalıklar arasında en fazla ağrıya neden olan rahatsızlıktır. Gut hastaları ataklar halinde çektikleri acıyı, ağrıyı anlatmakta oldukça zorlanırlar. Hastalık eklemlerin arasında ürik asit kristallerinin birikmesiyle ortaya çıkıyor. Zamanla iltihaplanan bu birikimler, ürik asit kristallerinin çevre dokulara temas etmesiyle oldukça şiddetli ağrıya neden oluyor. Daha önceleri zenginlerde ortaya çıktığı düşünülse de, artık sınıf farkı gözetmeden herkeste gut hastalığının olabileceği görülmüştür. Vücuttaki her eklemi etkilese de, en fazla ayak baş parmağında ortaya çıkan gut, hastalarda uzun süren tıbbi tedavi ve beslenme düzeniyle kontrol altına alınabilir. Tedavi edilmediği takdirde, hastalarda eklem hasarına neden olabilen, böbrek yetmezliği yapabilen ciddi bir rahatsızlıktır.

Gut neden olur

Gut hastalığının nedeni kandaki ürik asittir. Kanda normal koşullarda her zaman ürik asit olur. Bunun fazla idrar yoluyla dışarı atılır. Ancak ürik asit üretimi fazla olursa ya da ürik asidin fazlası idrarla dışarıya atılamazsa, eklemlerde birikmeye başlar. Burada kristaller halinde biriken ürik asit eklem dokusunu etkileyerek, dayanılmaz ağrılara yol açar. Hastalardaki gut krizi için kandaki ürik asit miktarı belirleyici bir etken değildir. Bazen normal seviyedeki ürik asit hastalarda krize yol açabilir, bazen de yüksek seviyedeki ürik asit herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Bu yüzden hastalarda birden fazla atak döneminde ürik asit seviyesi kontrol edilmelidir.

Ürik asit seviyesi neden yükselir

Kandaki ürik asidin yükselmesi genetik etkenlerde olabileceği gibi, aşırı protein alımından, kullanılan bazı ilaçlardan, beslenmede alınan fazla miktardaki meyve şekerinden, stresten, açlıktan, ameliyat, travma gibi etkenlerden kaynaklanabilir. Ürik asit seviyesini özellikle idrar söktürücü, aspirin, epilepsi ilaçları yükseltir. Bu nedenle gut hastalığı olanlarda öncelikle bu etkenler belirlenmelidir.

GutGut belirtileri nelerdir

Gut toplumda en fazla erkeklerde görülmektedir. Yaşı 50'nin üzerinde olan erkeklerde daha fazla görülür. Kadınlarda gut olabilir. Ancak kadınlarda daha fazla menopoz döneminde gut görülmektedir. Çocukları ve gençleri nadiren etkisi altına alır. Gut hastası olan kişilerde hastalığın tuttuğu eklemde görülen şiddetli ağrıyla birlikte, kızarıklık, şişme, eklemde renk değişimi belirtileri ortaya çıkar. Ağrının özelliği zonklayıcı tarzda olup, ataklarda 1-2 devam edebilir. Ağrıyla birlikte şişen eklem en küçük bir etkenden bile rahatsız olur. Çarşafa bile temas edilmesi ağrıyı arttırır. İlerleyen aşamalarda ürik asit deri altında, kulağın iç kıvrımda birikerek tofüs adı verilen iltihaplı lezyonlara yol açar, böbreklerde, idrar yollarında taş oluşmasına neden olabilir.

Gut tedavisi nasıl olur

Gut tedavisinde hedef ilerleyen aşamalarda eklem hasarının önlenmesi, böbrek yetmezliğinin gelişmesinin önüne geçilmesidir. Hastalara akut krizlerde anti romatizmal ilaçlarla kolşisin verilerek rahatlatılır. Atak zamanlarında kandaki ürik asit seviyesini düşüren ilaçlar asla kullanılmaz. Bu ilaçların kullanım amacı ataklardan sonra kandaki ürik asit seviyesinin kontrol altında tutulmasıdır. Bu tedavi sırasında yani ilaçların alındığı dönemde hastanın yakından izlenmesi gerekir. Çünkü hastalarda gut krizi ve böbrek yetmezliği gelişebilir.

Tedavide diyetin de öneli bir yeri vardır. Öncelikle hastaların alkolü bırakması gerekir. Günlük bol miktarda su, meyve suyu gibi sıvılar alınmalıdır. Özellikle işkembe, paça, kelle gibi sakatatlardan kaçınılmalıdır. Meyvelerden mümkün olduğu kadar uzak kalınmalıdır. Özellikle tatlı şeftali, elma gibi meyveler tüketilmemelidir. Meyve şekeri gut krizini tetikleyebilir. Mayalı besinler, küçük balıklar, av etleri de uzak kalınması gereken yiye]]> Gut Hastalığında Beslenme https://www.gut.gen.tr/gut-hastaliginda-beslenme.html Tue, 04 Dec 2018 11:50:48 +0000 Gut hastalığında beslenme, Gut kelimesi Latince kökenli bir kelimedir. Latince'de gutta kelimesi Türkçe'de  damla olarak geçtiğinden hastalığa bu ismin verilme amacı eklemler içerisine zehrin damla damla düştüğü inancına da Gut hastalığında beslenme, Gut kelimesi Latince kökenli bir kelimedir. Latince'de gutta kelimesi Türkçe'de  damla olarak geçtiğinden hastalığa bu ismin verilme amacı eklemler içerisine zehrin damla damla düştüğü inancına dayanır. Gut hastalığı Türkçede eskiden nikris yada damla hastalığı olarak bilinirdi. 

Gut insan vücudunda ürik asitin fazlalığından oluşan bir hastalıktır. Ürik asit her sağlıklı bireyin kanında çeşitli kimyasala işlemlerin sonucunda oluşan bir yıkım ürünüdür. Ancak ürik asidin vücutta gerekenden fazla bulunması, böbreklerin ürik asitleri yeteri kadar dışarı atamaması sonucunda yada vücutta ürik asit haline dönüşen purinler besinler aracılığı ile fazla olarak alınmasından gut hastalığı kaynaklanır. Zaman içerisinde kanda biriken ürik asitler fazlalaştıkça eklemlerde birikmelere yol açar ve bu ürik asitler eklemlerin içerisinde dikiş iğnesine benzer şekillerde kristaller oluşturur. Bu durum sonuç itibarı ile gut hastalığının ataklarına neden olur. 

Gut hastalığı bazı eklemlerde kızarıklık, şişlik, ağrı, duyarlılık ve aniden ısı artışı gibi şiddetli ataklar meydana getirir. Genellikle bütün eklemlere değilde tek bir eklemde ataklar kendini gösterir. İlk ve genelde etkilenen eklem ayak baş parmak eklemidir. Bunun dışında dirsek el bileği ve diz eklemlerinde de ataklar meydana gelebilir. Gut atakları birden bire olan ve aniden gelişen ataklardır. Genelde ilk ataklar gece yarıları oluşur ve kendisini gösterir. Romatizmal hastalıkların içerisinde en acılı olanıdır.  

Gut hastalığında beslenmenin önemi büyüktür ve önemlidir. Gut hastalığının tedavi dönemine başladığında diyet önlemleri mutlaka alınmalıdır. Kişi hayat ve yaşam tarzını gut hastalığına göre değiştirmeli ve ilaç tedavisine başlamadan bu değişiklikleri düzene bindirmelidir. Sebebi de gut hastalığı ile oluşacak hastalıklara karşı önlem içindir. 

Gut Hastalığında BeslenmeGut hastalığından dolayı oluşabilecek hastalıklar
 • Hipertansiyon,
 • Diyabet,
 • Kardiovasküler hastalıklar bunların başında gelir. 
Dediğimiz gibi hasta gut hastalığının sonuçlarını azaltmak için ilk başta diyet önlemleri almalı ve  hayat, yaşam tarzını değiştirmelidir. Hastalar yukarıda saydığımız hastalıkların olmasını yada gecikmesini ancak bu şekilde yapabilir. 

Gut hastalığında beslenmenin önemli ilkeleri
 • Pürini zengin olan besinlerden kısıtlanır.bu besinlerin başında; kümes hayvanları, et, balık türü besinler gut hastalığının atak dönemlerinde kesinlikle tüketilmemelidir. hastadaki akut atakların dönemi bittiğinde bu besinlerden azar azar tüketilebilir. Pürinden sınırlı diyeti yaparken süt, yumurta ve peynir gibi pürin değeri az protein değeri yüksek gıdalar tüketilebilir.
 • Gut hastalığında yağ, böbreklerden ürik asit atılımını azaltır. Vücudun içerisindeki ürik asidi arttırır. O yüzdende yağ olan yiyeceklerde diyet esnasında mutlaka azaltılmalıdır. Hastanın günlük enerjisini yağdan sağlayacak diyetler hekim tarafından belirlenmelidir.
 • Gut hastalarında, sebze ve meyveler idrarı alkali ettiği için uygulanacak önemli bir diyettir. Bu diyet türünde idrar alkali olduğundan ürik asidin kristalleşerek erimesini önler ve çökmesini engeller.
 • Ürik asidin oluşturduğu ürat kristallerinin atılabilmesi için bol bol sıvı alınması gerekir.
 • İçecekler içerisinde kahve ve çay pürin oluşumunu tetikleyip oluşturmadığı için rahatlıkla tüketilebilir.
 • Gut hastalarının aşırı alkol almamaları gerekir. Vücutta ürik asit miktarını arttırıcı etkisi olduğundan özellikle aşırı alkol kullanımı yapılmamalıdır. Aşırı alkol kullanımı gut hastalığının olma sebeplerinden değildir. Ancak hastalığın ataklarını tetikleyici etkisi vardır.
 • Gut hastalarının genel olarak hepsi kilolu kişiler olduğundan ayrıca zayıflama için bir diyet cetveli oluştur]]> Gut İlacı https://www.gut.gen.tr/gut-ilaci.html Wed, 05 Dec 2018 08:32:58 +0000 Gut ilacı, Gut hastalığında kullanılan ilaçların birçok çeşidi vardır. Her hasta için farklı ilaç kullanımları ve hastalığın seyrine göre ilaçların kullanımı ayarlanmalıdır. Bazı kişilerde gut hastalığı olmaması Gut ilacı, Gut hastalığında kullanılan ilaçların birçok çeşidi vardır. Her hasta için farklı ilaç kullanımları ve hastalığın seyrine göre ilaçların kullanımı ayarlanmalıdır. Bazı kişilerde gut hastalığı olmamasına rağmen ürik asit düzeyinin vücutta çok yüksek olduğu (hiperürisemi) durumlarda hastada ek başka sorunlar yoksa ilaç tedavisine gerek yoktur gerekli diyetler ile ürik asit miktarının düşürülmesi yeterlidir.

  Gut ilacının kullanıldığı durumlar;
  • Gut hastalığının akut ataklarındaki ağrı ve şişmelerden kurtulmak için ağrı kesici iltihap giderici ilaçlar kullanılmalıdır. Bunlar, kortizon yada Kolşisin ilaçlardır.
  • Tekrarlayan yani kronikleşen ataklarda ise Türkiye'de bulunan tek ilaç ürikoliz ilaçtır.
  • Gut hastalığında tofüsten korunmak yada oluşan tofüsün tedavisi için yine ürikoliz ilaçlar kullanılır.
  • Gut hastalığının etkileri içerisinde ürik asidinin ürat taşı oluşturmasını önlemek için ürikoliz ilaç kullanılır. Bu ürikoliz ilacın Türkiye'deki satılan ürünün adı Allopurinol'dür.
  • Gut ilaçlarının tümü çok güçlü ilaçlar olduğundan, ilacı neden aldığınız, yan etkileri nelerdir gibi problemlerle karşılaşmamak için mutlaka hekiminiz tarafınızdan bilinçli bir şekilde kullanılması gereklidir.
  Gut hastalığında akut atakların tedavisinde özellikle kullanılan ilaçların başında Kolşisin, Volteran, Endol ve Naprosyn ilaçlardır. Özelikle akut ataklarda oluşan şişlik ve ağrıların tedavisinde kullanılırlar. Bunun dışında belirtiğimiz kortizon ilaçlar ile yapılan tedavide vardır. Bu ilaçlarda akut ataklarda oluşan iltihaplar için kullanılır. Eklemler içerisinde oluşacak enfeksiyonlarda kullanılır. Kortizon ilaçlar ağızdan yada enjeksiyon yolu ile uygulanır ve hızlı bir etki sağlar. Hastada böbrek yetmezliği ve mide ülseri gibi hastalıklar varsa özellikle ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçların yerine kullanılır. Gut hastalarında, kullanılan ilaçlar bazı kişilerde tek bir ilaca bağımlılık olurken bazı hastalarda birden fazla ilaç kullanılması gerekebilir.

  Gut İlacıGut hastalığında kullanılan ilaçlar
  • Kolşisin: Gut hastalarında oluşan akut atakların tedavisinde kullanılır.
  • Probenesid: Gut hastalığının tedavisinde ürik asitin etkileri için kullanılan ilaçtır. Özellikle Sekonder Hiperürisemili şahısların gut hastalığı tedavilerinde kullanılır.
  • Fenilbutozon: Gut hastalığındaki akut atakların krizlerinde baş ağrılı infilamasyonlarda kullanılan bir ilaçtır.
  • Sulfinpirazon: Kronikleşen gut hastalarında kronik atakların krizlerinin olgularında akut nöbetlerin oluşmasını önlemek için kullanılır.
  • Allopurinal: Kanda ve vücutta oluşan ürik asit miktarını azaltmak için kullanılan bir ilaçtır.
  Burada yazdıklarımızdan çıkan sonuç gut ilacı dediğimizde her hasta için farklı özellikteki ilaç kullanılır. Hekimin teşhis ve tanısı ile hastanın bireysel yapısı var olan hastalıkları değerlendirilir ve en doğru ilaç tedavisine başlanır. İlaç kullanımları ezbere yapılmamalıdır. Mutlaka hekim ile birebir uyum içerisinde gerektiği kadar ve düzenli yapılmalıdır. 


  ]]>
  Gut Belirtileri https://www.gut.gen.tr/gut-belirtileri.html Wed, 05 Dec 2018 18:29:10 +0000 Gut Belirtileri, Gut hastalığı, romatizmal bir hastalıktır. Gut hastalığı bir eklem iltihabıdır da denebilir. Gut hastalığı, özellikle halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinir. Gut hastalığının asıl nedeni kanda Gut Belirtileri, Gut hastalığı, romatizmal bir hastalıktır. Gut hastalığı bir eklem iltihabıdır da denebilir. Gut hastalığı, özellikle halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinir. Gut hastalığının asıl nedeni kandaki ürik asittir. Kandaki ürik asit, normal seviyesinin üzerine çıkarsa eğer, eklem yerlerinde kristalleşme olayı ortaya çıkar. Bu kristallerde eklem dokularına baskı yaparak, çok şiddetli ağrıların meydana gelmesini sağlar. Ürik asitte, bazı diğer hastalıklardan dolayı, aşırı proteinle beslenme, bazı ilaçlar dan dolayı yükselir. Bazende alkol, açlık, stres, ameliyat, travmada, ürik asidi yükselten nedenler arasındadır. Gut hastalığı, zamanla oluşan bir hastalık değildir, genellikle aniden ortaya çıkar. Özellikle erkeklerde görülen bir hastalıktır. Bayanlarda ise genellikle ve nadiren menopoz döneminden sonra görülür. Gut hastalığı, genelde öncelikle ayak baş parmaklarında ilk görülmeye başlar, daha sonra da hastalığın derecesine ve sıklığına göre, diz dirsek ve el bileklerinde görülmeye başlar. Krizleri az şiddetle olabileceği gibi çok şiddetli, ağrılı, sancılı olarak da görülebilir. Hastalığın etkilediği eklemler, sertleşir ve şişme meydana gelir, şiddetli ağrılı olan krizlerde öyle bir ağrı olur ki, bazen üzerinize örttüğünüz bir battaniyenin, yorganın bile ağırlığı size fazla gelebilir. Gut hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak diyet yaparak atak geçirilmesi önlenebilir.

  Gut BelirtileriGut Belirtileri Nelerdir

  Gut hastalığının belirtileri olarak da, ilk olarak eklemlerde aşırı kızarıklık görülür. Bu kızarıklıkla beraber eklem yerlerinde şişme olayı meydana gelir. Bu belirtilerin yanı sırada, ağır şiddete bir ağrı ve ısı yoğunlaşması gözlenir. Gut hastalığı ataklarında, hasta bir hafta kadar yataktan çıkamayacak hale gelebilir. Ataklar hiç farkına bile varmadan gelişir, genelde ilk ataklar geceleri meydana gelir. Her ne kadar belirtileri olsa da ne zaman atak geçirileceği hiç belli olmaz. Ataklar çok hızlı bir şekilde gelişir. Belirtileri arasında, eklem yerindeki ateş yükselmesinin dışında, kişinin kendi ateşi de yükselebilir. Ürik asidin bir an önce azaltılması sağlanmazsa, bu kulakların iç kıvrımlarında yada vücudun farklı yerlerinde deri altında birikip farklı lezyonlara neden olabilir. Bunun yanı sıra böbrekte birikip böbrek taşına bile neden olabilir.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Gut Hastalığı https://www.gut.gen.tr/ibrahim-saracoglu-gut-hastaligi.html Wed, 05 Dec 2018 19:34:29 +0000 İbrahim Saraçoğlu Gut Hastalığı: Genellikle ayakların başparmak kısımlarında, dizlerde, parmaklarda ve dirseklerin eklem kısımlarında meydana gelen bir çeşit eklem iltihabı olan gut hastalığı, kanda bulunan ürik asiti İbrahim Saraçoğlu Gut Hastalığı: Genellikle ayakların başparmak kısımlarında, dizlerde, parmaklarda ve dirseklerin eklem kısımlarında meydana gelen bir çeşit eklem iltihabı olan gut hastalığı, kanda bulunan ürik asitin çok yüksek seviyelerde olması ile eklem bölgelerinde kristal bir hal alıp birikmesi sonucunda meydana gelmektedir. Daha çok orta yaşa gelmiş erkeklerde meydana gelen gut hastalığının belirtileri arasında yukarıda belirtilen bölgelerde kendini gösteren, birkaç gün içerisinde kendiliğinden yok olup bir süre geçmesinin ardından kendini tekrarlayan keskin ve aniden ortaya çıkan ağrılar, ağrı olan eklem yerlerinde şişmelerin görülmesi ve iltihap oluşumunun yanı sıra, bu bölgelerde sıcaklık hissinin olması, daha ileri olan vakalarda ise yüksek ateş ile ürperme ve benzeri genel gut rahatsızlığı belirtileri yer almaktadır.  
İbrahim Saraçoğlu gut hastalığı olan kişiler için hastalığın geçmesine yardımcı olarak kereviz kürünü önermektedir. Gut hastalığı olan kişilerin kereviz kürünü uygulaması ile birkaç gün içinde hastalarda rahatlama meydana gelmektedir.  

Gut Hastalığı Tedavisinde Kereviz Kürü
Gut hastalığının çok eski zamanlardan beri Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde zenginlerin yakalandığı bir rahatsızlık olarak bilinmesinin sebebi maddi durumu yüksek olan kişilerin diğer kişilere göre daha fazla et tüketebiliyor olmalarıdır. Gut hastalığına yakalanan ünlüler arasında Michelangelo ile Darwin'de yer almaktadır. bu hastalık dünya savaşlarının yaşanmasından sonra yeterli miktarda etin bulunamamış olması sebebiyle çok nadir olarak görülmüştür. Günümüzde gut rahatsızlığının hangi sebep ile olduğu çok iyi bilinmekte ve modern tıp sayesinde bu hastalığın tedavisi, bazı ilaçlarla kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra, gut hastalığının kendini tekrarlama olasılığı da vardır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin deniz ürünlerinden özellikle de karides, ahtapot ve kalamar gibi ürünlerden uzak durması ve kırmızı et tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekmektedir. 

Gut hastalığının tedavisi için ve bu hastalığın kontrol altında tutulabilmesi için kişinin haftada 2-3 kere kereviz tüketmesi iyi bir destekleyicidir. Kereviz kürünün hiçbir katkı maddesi kullanılmadan az miktarda bir su ile haşlanıp, üzerine minimum miktarda yağ gezdirilerek hazırlanması gerekmektedir. Kereviz kürünün uygulanması esnasında içerisini başka herhangi bir sebze eklenmemelidir.

İbrahim Saraçoğlu Gut HastalığıDikkat!
Kereviz kürünü hangi sebep ile olursa olsun 10 günden daha uzun süre kullanacak olan kişilerin ara ara da olsa kesinlikle tansiyonlarını ölçtürmeleri gerekmektedir. Bunun sebebi, bu kürün uzun süreli olarak kullanımının ardından hastaların bir kısmında yüksek tansiyon görülmesidir. Bu sebep ile yalnızca bu kürü uygulamak zorunda olan kişilerin sık bir şekilde tansiyonlarını ölçtürmeleri ve tansiyonlarında bir artış olması halinde bu kürü uygulamayı bırakmaları gerekmektedir. Özellikle de tansiyon rahatsızlığı olan kişilerin İbrahim Saraçoğlu’nun kereviz kürünü uygulamadan bir uzman hekimle görüşmeleri ve bu kürü uygulayıp uygulayamayacaklarına ona göre karar vermeleri gerekmektedir. Burada yazılan bilgiler hiçbir hastalığı teşhis amacı ile yazılmamaktadır. Kişinin bir rahatsızlığının olması halinde kesinlikle bir uzman hekime danışması gerekmektedir. 

İbrahim Saraçoğlu Gut Hastalığı İçin Kereviz Kürü Hazırlanışı
Kereviz kürünün bir porsiyonu 300-350 gram arasında olmak kaydı ile 3 aylık süreyle haftada 3 sefer tüketilmesi gerekmektedir. Bu kürün pişirme süresi ise 6-7 dakikadır. Kereviz kürünü hazırlamak için bir porsiyonluk kereviz ince ince doğranıp,  kaynayan 2,5 su bardağı suya eklenmesi ve ağzı kapalı altı kısık ateşte haşlamak gerekmektedir. Haşlanan kereviz suyu ile birlikte öğle ve akşam yemeklerinin yarım s]]> Gut Hastalığı Ve Beslenme https://www.gut.gen.tr/gut-hastaligi-ve-beslenme.html Thu, 06 Dec 2018 12:35:30 +0000 Gut hastalığı ve beslenme, romatizmal hastalıklar arasında en çok ağrı ve acıya sebep olan, kilo oranı arttıkça şiddeti de artan bir hastalık türüdür. Vücuttaki gereksiz atık maddeler, ürik aside dönüşerek idrar ile birl Gut hastalığı ve beslenme, romatizmal hastalıklar arasında en çok ağrı ve acıya sebep olan, kilo oranı arttıkça şiddeti de artan bir hastalık türüdür. Vücuttaki gereksiz atık maddeler, ürik aside dönüşerek idrar ile birlikte dışarı atılır. Bu ürik asit, vücutta çok fazla üretiliyor yada az olmasına rağmen dışarı atılamıyorsa vücutta birikmeye başlar. Kandaki ürik asit miktarı çoğalır ve özellikle eklem bölgelerinde ürik asit birikmesi sonucu iltihaplanmalar meydana gelir. Zamanla çok fazla ağrıya sebep olan bu hastalık "gut hastalığı" olarak adlandırılmaktadır.

Genellikle ayak baş parmağında fark edilen bu hastalık, bölgede kızarma, şişme, iltihap ve ağrı ile tespit edilebilir. Sürekli devam eden bir hastalık değil, zaman zaman kaybolan ve sonra yeniden ortaya çıkan bu hastalığın henüz kesinleşmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genç yaşlarda ortaya çıkması çok nadir bir durum olmakla birlikte, özellikle 40 yaşın üstündeki kişilerde görülmektedir. Kadınlarda ortaya çıkma oranı erkeklere göre daha azdır. Yani erkekler daha çok risk grubuna girmektedir. Kadınlarda ise nadir görülse de ortaya çıkma zamanı menopoz sonrası dönemlerdir. 

Gut Hastalığı Ve BeslenmeGut Hastalığının Sebepleri
 • En genel sebebi vücutta biriken fazla miktardaki ürik asittir. Ya vücutta gereğinden fazla ürik asit üretilmektedir yada normal miktarda üretilen ürik asit böbreklerden atılamamaktadır. 
 • Obezite olanlar ve normalin üstünde bir kiloya sahip olanlar da gut hastalığı için risk grubu olarak görülmektedir. 
 • İlerleyen yaşlarda daha sık görülür ve erkekler daha çok gut hastalığına yakalanmaktadır. 
 • Sigara ve alkol kullanmak da gut hastalığı için tehdit oluşturan unsurlar arasındadır. 
 • Kronik böbrek hastalığı olanlar, böbrekte iltihabı olanlar ve idrar söktürücü ilaç alanlarda ürik asit üretimi arttığı için, gut hastalığı oluşum oranı da artmaktadır. 
 • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklar da gut hastalığını tetiklemektedir. 
 • Genetik faktörler de gut hastalığı oluşturabilir. 
 • Beslenme faktörü, gut hastalığı için çok önemlidir. 
Gut hastalığı belirtileri, eklem bölgelerinde iltihapla birlikte şişlik ve kızarıklık şeklinde oluşur. Ayak baş parmağında daha fazla görülür, başladığında çok şiddetli ağrılar duyulmaktadır. Bu hastalık, belirli aralıklarla ortaya çıkıp kaybolduğu için ataklar halinde görülmektedir. Ilk atak oldukça ağrılı ve şiddetli olur. İlk ataktan sonra her hangi bir belirti yada ağrı oluşmadan bir süre bu şekilde devam etmektedir. Kan testleri yapılırsa, kandaki yüksek ürik asit miktarına göre teşhis konulabilir. İlerleyen hastalık durumlarında, eklem bölgelerinde hareket edememe, acıya dayanamama gibi yüksek dereceli durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte eklemlerde şekil bozukluğu oluşarak estetik görünümde önemli ölçüde zarar görebilir. Bu belirtiler farkedilirse zaman kaybetmeden bir uzmana görünmek ve mutlaka kan testi yaptırmak gerekir. Kan testi ile, hastalığın olup olmadığı ürik asit değerine bakılarak tespit edilebilir. 

Gut hastalığı için beslenme, oldukça önemli bir etkendir. Yanlış yapılan diyetler, eksik yada yanlış beslenmek, yenilmemesi gereken besinleri tüketmek gut hastalığı oluşumu için riski arttırabilir. Bu yüzden çoğu hastalıkta gösterilen beslenme hassasiyetinin daha fazlasını göstermek şarttır. Fazla kilodan kaçınmak en önemlisidir çünkü kilo arttıkça, hastalık riski de artar. Alkol ve sigara kullanımı varsa, bunlar da bırakılmalıdır. Yanmış yağ, iltihap oranını arttıracağı için kızartılmış ve kavrulmuş besinler tüketmemek gerekir. Kilo vermek için yanlış diyetler yapılmamalıdır. Kilolu olmak risk grubuna girmeye neden olduğu gibi, bilinçsiz ve sağlıksız şekilde verilen kilolar da ürik asit artmasına neden olabilir. Çünkü bu şekilde uygulanan diyetlerde çok]]> Akut Gut Artriti https://www.gut.gen.tr/akut-gut-artriti.html Fri, 07 Dec 2018 08:08:22 +0000 Akut Gut Artriti, En çokta ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Fakat bilinmelidir ki kanda ürik asit oranı Akut Gut Artriti, En çokta ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Fakat bilinmelidir ki kanda ürik asit oranı yüksek olan her insan akut gut hastası değildir. Kanda bulunan ürik asitin birikerek eklemlerde kristalleşmesi ağrı ve şişlik oluşmasına neden olur ve bu hastalık çoğunlukla fazla bir uyarı vermeyerek ani bir şekilde gelişir. Genellikle ilk önce ayak başparmağı eklemini ve ayak ve el bileklerinde de oluşabilir. Erkeklerde daha sık görülen akut gut artriti, genellikle 40-65 yaş arasındaki kişilerde görülür. Bununla beraber özellikle de menopoza giren kadınlarda da görünme olasılığı yüksektir. 

Ürik asit oranının yükselme nedenleri, ürik asit kanda çocukluk döneminde gut hastalığı belirtileri veren hastalıklarda enzim anormalliği sebebiyle yükselip dokularda birikebilir. Bunun haricinde lösemi gibi birtakım kan hastalıklarında ve ürik asitin temel maddesi olan purin deinli gıdalar ile aşırı beslenme sonucunda kanda ürik asit oranı artabilir. 

Akut gut artriti  belirtileri, çoğunlukla ayak başparmağında ortaya çıkan akut gut artriti, eklemlerde ani ve şiddetli gelişen ağrı, şişlik, ciltte soyulma ve cilt döküntüsü, kızarıklık, aşırı derecede hassasiyet ve hareket kısıtlılığı gibi birtakım problemlere neden olur ve ağrılar çoğunlukla gece ya da sabaha karşı hissedilir. Aşırı derecede ağrı durumu yaratan bu hastalık, eklemin üzerindeki derinin kızarmasına ve hatta bazen morarmasına bile neden olabilir.

Akut gut artriti ne tetikleyen nedenler, aşırı alkol kullanımı ve kırmızı et tüketimi, ani ve şiddetli geçirilmiş olan bir hastalık, çeşitli eklem travmaları, aspirin ve idrar söktürücü gibi bir takım ilaçlar, yanlış diyet uygulamaları, aşırı beslenme ve cerrahi operasyon geçirme gibi nedenler akut gut artriti hastalığını tetikleyen nedenler arasında sayılabilir.

Akut Gut ArtritiAkut gut artritinin tanısı, muayenede doktorun şikayetleriniz ile ilgili bir takım sorular sorması ile kolayca konulabilir. Aynı zamanda doktorunuz kandaki ürik asit oranını görmek için kan tahlili isteyebilir. Daha sonra doktorumuz akut gut artritini diğer eklem romatizma tiplerinden ayırmak için muayenelere devam eder ve artritin tipini saptamak amacıyla tutulan eklemden sıvı alıp kristal yönünden inceleme yapabilir.

Akut gut artriti tedavisi, bu hastalığın tedavisi genel olarak ilaç tedavileri ve birtakım diyet alışkanlıklarında yapılacak olan değişiklikler ile yapılabilir. Tedavilerdeki amaç, iltihap süresini azaltmak, tekrarlayacak olan ataklardan ve eklem hasarlarından korunmak ve birtakım diyet programları hazırlayarak hastanın kilosunun düşmesini sağlamaktır. Akut gut artriti hastalığında ilaç tedavisi olarak, akut ataklarında meydana gelen ağrı ve şişkinlikten giderilmesi amacıyla ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar kolşisin ya da kortizon önerilebilir. Böbreklerde oluşan ürik asit taşı oluşumunu engellemek amacıyla, tekrarlayabilecek ataklardan korumak ya da tofüs tedavisi ya da tofüsü engellemek için doktorun önerebileceğim birtakım ilaçlar kullanılır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların geneli oldukça güçlü ilaçlardır ve bu ilaçların yan etkilerini ve herhangi bir problemle karşı karşıya gelindiğinde ne yapılması gerektiği mutlaka bilinmesi gerekir. 

Diyet tedavileri, aşırı şişmanlığın yani obezitenin kandaki ürik asit oranının yükselmesi nedeniyle kilo vermek amacıyla kesinlikle doktorla görüşülmeli ve diyet tedavisi uygulanmalıdır. Diyet tedavilerinde beslenmede sınırlı olunmalı, aşırı derecede protein içeren besinler kandaki ürik asit oranını artıracağı ve gut ataklarında neden olabileceği için aşırı miktarda tüketilmemeli, alkol kullanımı bırakılmalı, az tüketilen sıvının böbreklerde ürik as]]> Gut Artriti https://www.gut.gen.tr/gut-artriti.html Sat, 08 Dec 2018 02:23:48 +0000 Gut artriti, gut hastası olan kişilerin eklemlerinde ürik asidin fazla oranda toplanmasıyla ortaya çıkan gut hastalığı türüdür. Eklemlerde aniden, şiddetli ağrıyla birlikte gelişen, kızarıklık, hassasiyet, şişkinlik ve sı Gut artriti, gut hastası olan kişilerin eklemlerinde ürik asidin fazla oranda toplanmasıyla ortaya çıkan gut hastalığı türüdür. Eklemlerde aniden, şiddetli ağrıyla birlikte gelişen, kızarıklık, hassasiyet, şişkinlik ve sıcaklık artışı nöbetlerinin yaşanmasına yol açan gut artrit hastalığı en fazla ayak baş parmağında görülür. Ancak ayak ve el bileği, dizler, dirseklerde bu rahatsızlıktan etkilenebilir. Kalça, omuz, omurga eklemlerini nadiren etkiler. Gut ataklarla seyreden ciddi bir eklem romatizması türüdür. İçlerinde en fazla ağrıya neden olanıdır. Ancak herkeste aynı derecede etkili olmaz. Bazılarında tek atakla atlatılırken, bazılarında eklem hasarına kadar gidecek şiddette yaşanabilir. Tedavisi kesin olmamakla beraber, uygun şekilde yapılırsa alevlenme sıklığı azaltılabilir, eklem hasarları önlenebilir.

Gut ArtritiGut artriti aşamaları

Akut ataklar: Hastalarda ortaya çıkan ataklar aniden gelişir. Ataklarda ani ve şiddetli eklem ağrısı, şişme, eklemin etrafında ciltte renk değişimi, soyulma ve döküntü olması, aşırı hassasiyet gelişir. Hastalar eklemin çarşafla bile temasından acı çekebilir. İlk aşamada atakların arası uzun olabilir. Herhangi bir yakınmanın olmadığı süreçler yaşanır. Giderek ataklar sıklaşır ve süresi uzar. Bu şekilde tekrarlayıcı ataklarla birlikte eklemde hasar oluşmaya başlar. Bu eklemde katılığa, hareket kısıtlılığına neden olabilir. Atakları alkolün fazla alınması, cerrahi operasyonlar, yanlış ve fazla beslenme, eklem travması, şiddetli hastalıklar, ilaç kullanımı gibi etkenler tetikleyebilir. Eklemde oluşan ağrı ve şişkinliği nedeni, burada biriken ürik asit kristalleri neden olur. Gut artriti bu yüzden hastalar için acı vericidir. Ürik asit normalde vücutta olsa da, bu hastalarda eklem ve dokularda birikmeye başlar. Eklem zarı snovyumda iltihabın oluşmasına yol açar.

Tofüs gelişimi: Hastalığın ilerlemesiyle eklem ve çevresinde ürik asit birikimi artar. Aşırı şekilde ürik asit kristalinin birikmesi tofüs olarak tanımlanır. Bu hastalarda deri altı şişliklere neden olur. Bu şişlikler iğneyle delinerek boşaltılırsa, tebeşir tozuna benzer beyaz renkte ürik asit kristalleri çıkar. Eğer tofüs oluşumlarına tedavi uygulanmazsa, eklem hasarı kaçınılmazdır.

Diğer sorunlar: Ürik asit kristallerinin birikmesi idrar yolunda, böbreklerde ve idrar kesesinde taşa neden olur. Özellikle sıvı alımı düşük hastalarda taş oluşumu hızlanır. İdrarın sıvı alımının azlığından yetersiz olması, ürik asidin dibe çökmesine yol açar. Taşın oluşması idrar asitliğini azaltan hastalıklar nedeniyle de olabilir. Bunun en önemli sebebi beslenmedeki alışkanlıklardır.

Gut artriti nedenleri

Gut hastalarının çoğunda hiperürisemi denilen kanda ürik asit yüksekliği bulunur. Ancak her hiperürisemik kişilerde gut artriti gelişmez. Hiperürisemi böbreklerin yeterince ürik asit atımı yapmaması halinde ya da vücutta fazla miktarda ürik asit üretilmesi halinde ya da her ikisinin birlikte olması halinde ortaya çıkabilir. İdrar söktürücü tedavi genellikle hiperürisemi nedeni olabilir. Bu tedavi vücutta fazla sıvının atılmasına neden olup, tansiyonu düşürmek için uygulanır. Ayrıca gut artriti oluşumunda genetik etkenlerle, çevresel etkenlerde rol oynarlar. Hastalık her yaşta etkili olabilir, ilk atağın görülmesi genellikle 40-50 yaşlarında olur. Erkekleri daha fazla etkiler. Kadınlarda ise menopozdan itibaren daha fazla gut riski olur.

Gut artriti tanısı ve tedavisi

Hastaların muayenesi ve kandaki ürik asit düzeyinin ölçüldüğü kan tahlili tanı için oldukça önemlidir. Ancak sadece ürik asit seviyesi tanıda yanıltıcı olabilir. Kesin tanı için eklemden sıvı alınarak, kristaller bakımından değerlendirme yapılması gerekir. Tanı konulan hastalarda ilaç tedavisi ve beslenmede yapılacak değişimlerle bir tedavi plan]]> Gut Hastalığı Nasıl Geçer https://www.gut.gen.tr/gut-hastaligi-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 02:43:59 +0000 Gut Hastalığı Nasıl Geçer, Gut hastalığında en çok etkilenen bölge, ayak baş parmağının tabanındaki tarak kemiği eklemidir. Gut vakalarının yüzde ellisi bu bölgede belirti verir. Bununla birlikte kireçlenme, böbrek Gut Hastalığı Nasıl Geçer, Gut hastalığında en çok etkilenen bölge, ayak baş parmağının tabanındaki tarak kemiği eklemidir. Gut vakalarının yüzde ellisi bu bölgede belirti verir. Bununla birlikte kireçlenme, böbrek taşı şeklinde de mevcut olabilir. Gutun en önemli sebebi kanda ürik asit düzeyinin yükselmesidir. Ürik asit kristalleşerek eklemlerde, tendonlarda ve çevre dokularda birikir. Gut hastalığının en çok görülen belirtisi de ayak baş parmağındaki kızarıklıktır. Bu kristallerin eklem sıvısında görülmesi ile klinik tanı doğrulanmış olur. Akut atak geçtiğinde, hayat tarzındaki değişikliklerle ürik asit düzeyleri düşer. Son 10-15 yıldır gutun görülme sıklığı artmıştır ve hayatlarının bir döneminde insanların yaklaşık %1-2’sini etkilemektedir. Bu artışın nedeni; daha uzun hayat süresi beklentisi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler gibi risk faktörlerinin artmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Gut geçmişte zamanlarda “kralların hastalığı” olarak adlandırılırdı. Gut hastalığının en sık görülen belirtilerinden bir diğeri de sağ ayak baş parmağında ortaya çıkan kızarıklık ile parmakta meydana gelen şişkinliktir. Hastalık daha sonra ilerleyerek eklemlerde ani ağrılara neden olabilir. Topuklar, parmaklar ve bileklerde de görülüp diğer bölgelerdeki eklemlerde de şişme, kızarıklık ve ağrılara neden olabilir.

Gut Hastalığı Nasıl Geçer

Gut Hastalığının Nedeni ve Gut Hastalığı Nasıl Geçer

Gut hastalığı genellikle protein oranı yüksek besinlerin (Et, alkol, balık, baklagiller...) aşırı tüketilmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık olarak bilinir. Çok miktarda et tüketenlerde görüldüğü için tarihte “Kral hastalığı” olarak isimlendirilmiştir. Bu durum beslenme düzeni, genetik yatkınlık, ürik asit tuzları olan üratın yeterince atılmaması gibi birkaç nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ürik asitin böbreklerden yeterince atılamaması hastalığı olanların yaklaşık %90’ında hiperürisemin ana nedeni olmasına rağmen aşırı ürik asit üretimi %10’dan daha azında ana nedendir.

Bu hastalıkta tedavinin ilk amacı akut atakların hafifletilmesidir. Ürik asit düzeylerini düşürmek için kullanılan bazı ilaçlar tekrarlanan atakları önleyebilir. Günde birkaç kez 20-30 dk. boyunca uygulanan buz ağrıyı azaltır. Ürik asit düzeylerinin düşürülmesi hastalığın geçmesi için bir tedavi yöntemidir. Gut hastalığına yakalananlar 1-4 hafta arasında yatağa mahkum olmaktadır. Gut hastalığı ortaya çıktıktan sonra, hastalığı tedavi eden bir ilaç bulunmamaktadır. Bazı ilaçlar ürik asit seviyesini düşürüyorsa da, önceden üretilen ürik asitlerin kristal şeklinde eklemlere depolanması ile oluşan ağrılara etki etmemektedir. Gut hastalığına yakalanan hastalarda ağrıları azaltmanın en etkili yolu, doktorun vereceği iğneleri düzenli olarak vurdurmak ve yine doktorun tavsiye ettiği eklem ağrısını azaltan ilaçları kullanmaktır. Gut hastalığı için üretilen ilaçların hiçbiri doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Böbrek yetmezliğine kadar varan ciddi yan etkileri bulunur.

]]>
Gut Hastalığı https://www.gut.gen.tr/gut-hastaligi.html Sat, 08 Dec 2018 21:19:37 +0000 Gut Hastalığı, Romatizmal bir hastalıktır. Geçmiş dönemlerde ismi kral hastalığı olarak bilinmiştir. Zengin kesimde görüldüğüne inanılan bu hastalığın, günümüzde aslında sınıf gözetmeksizin tüm insanlarda görüle Gut Hastalığı, Romatizmal bir hastalıktır. Geçmiş dönemlerde ismi kral hastalığı olarak bilinmiştir. Zengin kesimde görüldüğüne inanılan bu hastalığın, günümüzde aslında sınıf gözetmeksizin tüm insanlarda görülebileceği anlaşılmıştır. Diğer hastalıklara nazaran dönemsel olarak ortaya çıkar. Kesin bir tedavisi yoktur. Medikal tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir. 

Gut Hastalığı Tanısı
Uzman bir hekim ile hastalığın tanısı hızlıca konur. Kandaki ürik asitin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kanda yapılan test neticesinde hastanın ürik asit miktarının yüksek olması bu tanıyı koymak için yeterli değildir. Film çekimi ile de şişlikler görülebilir. Kesin tanı için eklem bölgelerinden alınan sıvıdan ürik asit kristallerinin bulunduğunu tespit etmek gerekir. 

Gut Hastalığı Nedenleri
Ürik asitin yükselmesinin nedenleri arasında fazla proteinli beslenme, cerrahi müdahale, stres, uzun süre aç kalma, alkol ve travma bulunmaktadır. Bazı ilaçların ürik asit miktarını arttırmasına bağlı olarak da ortaya çıktığı görülmektedir. Fazla kiloların da hastalığı tetiklediği bilinen sebepler arasındadır. Aynı zamanda yüksek tansiyon ve şeker hastalığının da gut hastalığını tetiklediği bilinmektedir. Özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde görülme sıklığı fazladır. Kadınlar menopozdan sonra risk altına girer. Gençler ve çocuklarda genellikle görülmez. Ancak genetik hastalıklar arasında yer alması nedeniyle ailedeki tüm kişiler aynı oranda risk altında sayılır. 

Gut Hastalığı Belirtileri
Eklem bölgesinde şişlik, şiddetli ağrı, kırmızı-mor arası renk değişikliği görülür. Hastalar arasında uykudan uyandıran, zonklayan ağrı olarak tarif eder. Ortalama 2 gün şiddetli ağrı hissedilebilir. Bu süreçte ateşte görülebilir. Özellikle ayak baş parmağında kendini gösterir. Şekil bozukluğuna neden olur. Hareket kısıtlılığı getirir. 

Gut HastalığıGut Hastalığı Tedavisi
Hastalık evrelerine göre farklı tedaviler gerektirir. Herhangi bir ağrı şişlik yaşanmadan yalnızca kandaki ürik asit yükselmesi fark edilirse medikal tedavi ile ürik asit miktarı azaltılır. Ürik asit atımı hızlandırılır. Erken tanı ile hastalığın bu evresinde yapılan tedavi hasta için oldukça önemlidir. Ataklar geçiren ve şiddetli ağrılar yaşayan hastalar için ise tedavi uzun süreli olacaktır. Medikal tedaviye başlanır. Aynı zamanda hastanın bol su tüketerek eklemde biriken tuz kristallerinin çözülmesini hızlandırması önerilir. Eklem bölgelerinden sonra tuz kristalleri böbreklerde de birikmeye başlar. Su tüketiminin artırılması bu durumunda önüne geçecektir. Tedavi sırasında verilen diyetin içinde deniz ürünleri ve hayvansal yağların da tüketimi kısıtlanmıştır. Doktorun bilgisi dışında alınan tüm ilaçlar hastalığın seyrini değiştireceğinden bu konuda da dikkatli davranmak gerekmektedir. Hasta rutin kontrollerinin aksatmayarak yapılan tetkiklerle hastalığın bu sıkıntılı sürecini kolaylıkla atlatacaktır. 
]]>
Gut Atakları https://www.gut.gen.tr/gut-ataklari.html Sun, 09 Dec 2018 04:34:25 +0000 Gut atakları, gut romatizma ile birlikte gelen bir hastalıktır. Daha çok eklemlerde şişme, kızarıklık ve ağrının ortaya çıkmasıyla oluşur. Gut hastalığı eskiye göre daha çok karşılaştığımız bir hastalık haline gelm Gut atakları, gut romatizma ile birlikte gelen bir hastalıktır. Daha çok eklemlerde şişme, kızarıklık ve ağrının ortaya çıkmasıyla oluşur. Gut hastalığı eskiye göre daha çok karşılaştığımız bir hastalık haline gelmiştir. Karaciğeri yağlı, beli geniş ve büyük göbekli kişilerde ürik asit artışı ve gut hastalığı daha fazla görülür.

Gutu tetikleyen olaylar, Ürik asit artışı ve gut atakları damarları tehdit eder ama en çok eklemlerde sorun yaratıyor. Eklemlerde biriken ürik asit kristalleri gut ataklarına sebep olmaktadır. Ağrılı ataklar genelde aniden çoğu zaman ise ağır bir yemekten, fazlaca alkol alımından sonra ortaya çıkıyor. Ayrıca yeni geçirilen bir ameliyat, ateşli hastalık, ruhsal travmalarda atakları tetikleyebiliyor. Genellikle tek atakta sadece bir tane eklem tutuluyor ve aynı anda ikisinin de tutulması ise nadir bir durum olarak görülüyor. Gut ataklarına en çok eklem ayak kök eklemidir. El,ayak ve diz bilekleri de sık tutulabilir ve gut ataklarından etkilenebilir.

Nasıl engellemeliyiz, gut hastalığı ve gut atakları yeme içmeyle alakalıdır. Bundan dolayı ürik asit yüksekliğini kontrol etmenin tek yolu ilaçlar olmuyor. Yaşam şeklinden de biraz değişiklik yapmakta fayda oluyor. Örnek olarak aşırı tatlı meyve, şeker, meyve suyu tüketimini kontrol altına almak gerekiyor. Sakatlar, mayalı yiyecekler, kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri sınırlanıyor, alkol ve kuruyemişler ise olabildiğince azaltılıyor. Şişman hastaların ise kilo vermelerin de büyük fayda görülüyor. Şeker hastalarında ise kan şekeri ayarına dikkat ediliyor. 

Gut AtaklarıHastalık yaş aralıkları, Gut hastalığı herhangi bir yaş aralığında gerçekleşebilen bir hastalık türüdür ama genellikle 40-50 yaş aralığındaki erkekler bu hastalığa daha da fazla yakalanırlar. Bunun yanında bayanlarda da gut hastalığına rastlanabilir. 
Tedavi yöntemleri, Gut hastalığında tedavi esas olarak ilaç tedavisiyle ve diyet alışkanlığındaki değişiliklerle yapılmaktadır. Buradaki hedef ağrının azaltılması, iltihap süresinin azaltılması ve eklem hasarından korunmak olarak söylenebilir.
]]>
Gut Hastalığı Nedir https://www.gut.gen.tr/gut-hastaligi-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 11:31:23 +0000 Gut hastalığı, ürik asidin eklemlerde birikmesiyle iltihap oluşmakta olan bir sorundur. Vücuttan uzaklaştırılması gereken maddelerin ürik aside dönüştürülerek atılmaktadır. Gut hastalığında uzaklaşması gereken madde Gut hastalığı, ürik asidin eklemlerde birikmesiyle iltihap oluşmakta olan bir sorundur. Vücuttan uzaklaştırılması gereken maddelerin ürik aside dönüştürülerek atılmaktadır. Gut hastalığında uzaklaşması gereken maddelerin atılmadığı için eklem bölgelerinde iltihaplanma oluşur ve vücutta protein yapısında bulunan maddelerin atılım konusunda sorun varsa yada gerektiğinden  fazla üretiyorsa vücutta birikmektedir. Ürik asit, pürin denilen gereksiz maddelerin yıkım ürünüdür. Gut hastalığı, romatizmal bir hastalık olup, diğer hastalıklar gibi zaman ilerledikçe ortaya çıkmaktadır.


Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Gut hastalığı, daha çok ayak baş parmağındaki iltihap oluşmasıyla belirti olarak kendini gösterir. Gut hastalığının kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Gut hastalığı genellikle fazla belirti göstermeden gelişmektedir. Erkeklere rağmen kadınlarda daha çok görülmekte olup en çok 50-70 yaşlar arasında görülmektedir. Kadınlarda genellikle menopoz döneminde görülmektedir. Genç yaşlar da fazla rastlanılmaktadır. Gut hastalığı belli ataklar halinde görülmektedir. İlk görülen atak şiddetli olarak görülmektedir. Atak 1-2 saat sürmektedir. En önemli belirtisi eklemlerde ağrı ve şişme olmaktadır. Özellikle ayak baş parmağında görülmektedir. Parmaklar çok hassaslaşır, şişme, kızarıklık ve ağrı hissi olarak belirti göstermektedir. Uykudan uyandıracak kadar ağrılar olabilmektedir. İlk atak sonrası gut hastalığı belirti göstermeden devam etmektedir. Gut hastalığı böyle durumlarda yapılacak olan kan tahlili sonrası saplanabilmektedir. Kan tahlilinde ürik asit denilen parametrenin yüksek çıkması gut hastalığının olduğunun belirtisidir. Bu durum ise diğer atak oluncaya kadar olan ara dönemdir. Akut gut olarak bilinen hastalık alkol, beslenme ve genetik faktörler hastalığa yakalanma  riskini artırmaktadır. Ürik asitte bulunan kristaller vücudun soğuk kısımlarında yerleşir ve toplanmaktadır. Hastalık ilerledikçe eklemler daha çok şişer, eklem bölgesi katılaşır ve ağrı daha çok şiddetlenir. Gut hastalığı belirtilerini  genelde geceleri göstermektedir. Gut hastalığından etkilenen eklem bölgesi morarır ve kızarmaktadır. Bunlara şiddetli ağrıda eşlik etmektedir. Gut hastalığı genelde dört aşamada kendini göstermektedir. Birinci aşama olarak kandaki ürik asidin yükselmesi ve guta dair herhangi bir belirti göstermemektedir. İkinci aşama olarak da fiziksel belirtilerin göstermesi ile ilk atakların görülmesidir. Üçüncü aşama ise ataklar arasında oluşan ara dönemdir. bu dönemde fiziksel olarak bir belirti göstermeyip kanda bulunan ürik asidin yüksek olmasıdır. Dördüncü aşamada da ataklarda  çoğalma olmakta ve hastalık cilde belirgin olarak görülmektedir. Bu dönemde ürik asit kristalleri deri altında toplanır ve deride kızarıklık oluşur. Bu aşamadan sonra eklem romatizması da sık görülmektedir.

Gut Hastalığı NedirGut Hastalığının Riskini Artıran Faktörler Nelerdir

Gut hastalığında belli faktörler risk oranını artırmaktadır. Başta alkol olmak üzere içki tüketimi gut hastalığının riskini artırmakta olup ataklarında sıklaşmasına neden olmaktadır. Gut hastalığında cinsiyet de önemli faktördür. Gut hastalığı kadınlara oranla erkelerde daha çok görülmektedir. Neden olarak erkeklerde ürik asidin yüksek olmasıdır. Ürik asidin yükselmesi kadınlarda menopoz dönemlerinde daha çok görülmektedir. Gut hastalığı kadınlarda menopoz dönemlerinde rastlanılmaktadır. Kadınlar da gut hastalığı 50 ve 60 yaş dönemlerinde, erkeklerde ise 40-50 yaşlarında görülmektedir. Gut hastalığı erkeklerde daha çok ergenlik döneminde, kadınlarda ise menopoz döneminde hormonal değişimler yaşandığı için ürik asit seviyesi artmakta ve gut hastalığı riski de artmaktadır. Gut hastalığında genetik faktörde risk oranını artıramamaktadır. Kişide buluna genlerin gut hastalığının üzerinde etkisi olduğu düşünülme]]> Gut Diyeti https://www.gut.gen.tr/gut-diyeti.html Mon, 10 Dec 2018 01:25:54 +0000 Gut diyeti, gut hastalarının uymaları gereken beslenme düzenidir. Romatizmal bir hastalık olan gut, hastalar açısından oldukça ağrılıdır. Bu hastalık romatizmal hastalıklar arasında en fazla ağrıya neden olur. Hastaların en Gut diyeti, gut hastalarının uymaları gereken beslenme düzenidir. Romatizmal bir hastalık olan gut, hastalar açısından oldukça ağrılıdır. Bu hastalık romatizmal hastalıklar arasında en fazla ağrıya neden olur. Hastaların en çok ayak baş parmağında etkili olur. Buna neden kanda olan ürik asit seviyesinin artması, böbreklerden ürik asidin az atılması ya da ürik aside dönüşen besinlerin aşırı miktarda tüketilmesidir. Kanda ürik asit oranı yükseldiğinde, eklemlerde kristal birikimi olur. Bu kristaller cam kıymığı, iğne gibi olduklarından, kaslara, kemik dokusuna, sinirlere olumsuz etki yaparak, hastalarda şiddetli ağrılara neden olur. 

Gut hastalığı en fazla erkekleri etkiler. Hastaların % 95 kadarını yaşları 40-50 arasındaki erkekler oluşturur. Kadınlar ise gut hastalığından nadir etkilenir. Kadınlar daha çok menopoz döneminde gut hastası olur. Gut hastalığını tetikleyen etkenler arasında genetik yatkınlık, beslenme hataları, alkolün fazla tüketilmesi ve fazla kilolu olmak gelir. Gut hastası kişiler bazı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bunların arasında kızarmış ve kavrulan besinler ilk sıralarda yer alır. Çünkü yağın yanmasıyla birlikte içindeki E vitamini kaybolmakta ve eklemlerdeki iltihap artmaktadır.

Gut hastaları fazla kilolarından mutlaka kurtulmalıdır. Bu serum ürik asit seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Gut diyeti yapıldığı zaman düşük kalorili bilinçsiz diyetlere rağbet edilmemelidir. Bunlar kas yıkımına neden olduklarından, kandaki ürik asit miktarının artmasına neden olur. Diyetisyen eşliğinde, haftada en fazla 1 kilo verecek şekilde diyet uygulanmalıdır. Gut diyeti sırasında bağışıklık sisteminin güçlenmesi içinde, koyu renkli sebzelerin, C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Diyet yapılırken suyun bol miktarda içilmesi kandaki ürik asit seviyesinin azalmasını sağlar. Gut diyetinde bazı besinlerin yenmesinde sakınca bulunurken, bazıları belirli oranlarda tüketilebilir. Bunlara dikkat edilirse hastaların yakınmaları azalır.

Gut DiyetiGut diyetinde tüketilebilecek yiyecekler
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri
 • Brokoli, pazı, ıspanak, mantar, bezelye gibi sebzeler belirli oranlarda tüketilmeli
 • Mısır ekmeği, şehriye, tarhana, erişte, beyaz ekmek, kuskus, makarna, kestane
 • Maydanoz, tere, nane, sirke, tuz ve baharatlar
 • Kahve, çay ve meşrubatlar
 • Muhallebi, sütlaç, kuru pasta, reçel, bal gibi besinler kalorisine dikkat edilerek tüketilmeli
 • Hindi, tavuk, balık, yağsız kırmızı et ve bakliyatlar belli miktarda tüketilmeli
 • Günlük 1 yemek kaşığı kadar yağ tüketilmelidir.
Gut diyetinde tüketilmemesi gereken yiyecekler
 • Alkollü içecekler
 • Keklik, bıldırcın gibi av hayvanları
 • Et suyu, boza, tam yağlı peynir, süt ve bu yiyecekleri içeren besinler
 • Istakoz, karides, midye gibi kabuklu deniz ürünleri
 • Ciğer, yürek, böbrek gibi sakatatlar
 • Hayvani yağlar ve bunlarla yapılan besinler
 • Tereyağı, kaymak tarzı yağlı gıdalar
 • Hazır çorba, hazır yemek gibi içeriği bilinmeyen besinler gut diyetinde olmamalıdır.
Gut diyeti için örnek menü

Sabah kahvaltısı: Domates, salatalık, 1-2 dilim mısır ekmeği, 5 adet siyah zeytin, 2 kibrit kutusu yağsız beyaz peynir, 1 su bardağı yarım yağlı süt

Ara öğün: 1 adet elma, armut gibi mevsim meyvesi

Öğle yemeği: 6 yemek kaşığı yenebilecek sebzelerden yapılmış yemek, 60-70 gram az yağlı tavuk, hindi gibi etler, 2 dilim beyaz ekmek, 6 yemek kaşığı az yağlı pilav, 1 su bardağı az yağlı yoğurt ya da ayran

Ara öğün: 2 adet grissini, 1 adet şeftali, elma gibi mevsim meyvesi

Akşam yemeği: Patlıcani kabak gibi gut diyetine uygun sebzelerle yapılmış 6 yemek kaşığı yemek, 1 dilim mısı]]> Ayakta Gut Hastalığı https://www.gut.gen.tr/ayakta-gut-hastaligi.html Mon, 10 Dec 2018 14:14:02 +0000 Ayakta Gut Hastalığı, Gut hastalığı, romatizmal bir hastalıktır. Diğer hastalıklardan farkı ise zaman zaman ortaya çıkar ayak baş parmağında daha çok görülür ve iltihaplı bir hastalıktır. Gut hastalığının kesin bir Ayakta Gut Hastalığı, Gut hastalığı, romatizmal bir hastalıktır. Diğer hastalıklardan farkı ise zaman zaman ortaya çıkar ayak baş parmağında daha çok görülür ve iltihaplı bir hastalıktır. Gut hastalığının kesin bir tedavisi de  maalesef yoktur. Bu hastalık kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülür. Kadınlarda menopoz dönemlerinden sonra kendini gösterir. Erkeklerde ise 40-60 yaş arasında ortaya çıkar. Halk arasında bu hastalığa zengin hastalığı da denir, çünkü genellikle et ve et ürünleri bu hastalığı tetiklemektedir.

Gut hastalığının nedenleri; Bu hastalığın nedeni, vücuttaki  ürik asit miktarının dokularda ve kanda artmasıdır.Kronik böbrek iltihabı olanlar, idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde ürik asit miktarı da artar ve gut hastalığının oluşmasına neden olur. Bu hastalıkta  yüksek tansiyon, obezite, ve şeker hastalığı da tetikler. Gut hastalığı da bir çok hastalık gibi kalıtsal olabilir. Gençlerde nadiren görülen bu hastalık yaş ilerledikçe görülme oranında da artış olmaktadır. Bir de gut hastalığına neden olan alkol, sigara ve şişmanlık ta gut hastalığının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır..Ayrıca gut hastalığı olan kişiler kırmızı etten uzak durmalı, kabuklu deniz ürünlerini de fazla tüketmemeliler. Bunların yerine B vitamini açısından zengin gıdalar  ve kahve tüketmeye özen göstermeliler.

Ayakta Gut HastalığıGut hastalığının belirtileri: Gut hastalığı genellikle ataklar halinde ortaya çıkar.Eklemlerde şişme ve ağrı olur, özellikle gut hastalığı ayak baş parmağında görülse de ayak bilekleri, diz ve dirsek eklemlerinde de görülür. Ataklar çok şiddetlidir, parmaklarda kızarma, şişme ve ağrı meydana gelir. Bu ağrılar o kadar şiddetlidir ki gece tuttuğu zaman insanı uykusundan bile uyandıracak kadar rahatsız eder. Bu hastalık geçmiş gibi görünse de zaman zaman atak yapabilir. tekrarlama oranı çok yüksektir.Gut hastalığı ancak yapılan kan testinde vücuttaki ürik asidin yüksekliğinden anlaşılır. Eklemlerde hareket etme zorluğu yaşanır, eklemlerde şekil bozukluğu görülür ve hatta bu şekil bozuklukları da eklemlerin hareket etme etmesini ve görevlerini  yerine getirememesine sebep olur.

Gut hastalığı nasıl tedavi edilir: Gut hastalığı olanlar veya gut hastalığı riski olan kişiler, alkolden uzak durmalı bol sebze ve meyve tüketmeleri gerekir, ayrıca gut hastalığı olan insanlar süt, yumurta, peynir ve bol su içmeleri gerekir. Bunun yanı sırada et ve balık ürünlerinden de uzak durmaları gerekir. Ayrıca gut hastalığı olan kişiler uygulanan ilaç tedavilerini de düzenli olarak kullanmalı ve  bir hekime  danışmadan bırakmamalıdırlar. Çünkü gut hastalığı  böbrek yetmezliğine de yol açmaktadır. Ayaklarda ki bu gut hastalığı tedavi edilip önlem alınmaz ise sakatlığa da sebep olmaktadır.
]]>