Ayakta Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024 Perşembe

Ayakta Gut Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gut hastalığı, romatizmal bir hastalıktır. Diğer hastalıklardan farkı ise zaman zaman ortaya çıkması ve genellikle ayak baş parmağında daha sık görülmesidir. Bu hastalık iltihaplı bir karaktere sahiptir. Gut hastalığının kesin bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Bu hastalık, kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülür ve kadınlarda genellikle menopoz döneminden sonra kendini gösterir. Erkeklerde ise 40-60 yaş arasında ortaya çıkar. Halk arasında bu hastalığa "zengin hastalığı" da denir çünkü genellikle et ve et ürünleri bu hastalığı tetiklemektedir.

Gut Hastalığının Nedenleri

Gut hastalığının nedeni, vücuttaki ürik asit miktarının dokularda ve kanda artmasıdır. Kronik böbrek iltihabı olanlar ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde ürik asit miktarı artar ve bu da gut hastalığının oluşmasına neden olur. Aynı zamanda yüksek tansiyon, obezite ve şeker hastalığı da bu hastalığı tetikleyebilir. Gut hastalığı birçok hastalık gibi kalıtsal olabilir. Gençlerde nadiren görülen bu hastalık, yaş ilerledikçe daha sık görülmeye başlar. Ayrıca alkol, sigara ve aşırı kilo da gut hastalığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Gut hastalığı olan kişiler kırmızı etten uzak durmalı, kabuklu deniz ürünlerini fazla tüketmemelidirler. Bunun yerine B vitamini açısından zengin gıdalar ve kahve tüketmeye özen göstermelidirler.

Gut Hastalığının Belirtileri

Gut hastalığı genellikle ataklar halinde ortaya çıkar. Eklemlerde şişme ve ağrı olur; özellikle ayak baş parmağında görülse de, ayak bilekleri, diz ve dirsek eklemlerinde de görülebilir. Ataklar çok şiddetlidir ve parmaklarda kızarma, şişme ve ağrı meydana gelir. Bu ağrılar o kadar şiddetlidir ki gece tuttuğunda kişiyi uykusundan uyandıracak kadar rahatsız eder. Hastalık geçmiş gibi görünse de zaman zaman atak yapabilir ve tekrarlama oranı oldukça yüksektir. Gut hastalığı, yapılan kan testinde vücuttaki ürik asidin yüksekliğinden anlaşılır. Eklemlerde hareket etme zorluğu yaşanır, eklemlerde şekil bozukluğu görülür ve bu şekil bozuklukları eklemlerin fonksiyonlarını yerine getirememesine neden olabilir.

Gut Hastalığının Tedavisi

Gut hastalığı olanlar veya bu hastalık riski taşıyan kişiler, alkolden uzak durmalı ve bol sebze ve meyve tüketmelidir. Ayrıca süt, yumurta, peynir tüketimi ve bol su içilmesi önerilir. Et ve balık ürünlerinden uzak durulmalıdır. Gut hastalığı olan kişiler, uygulanan ilaç tedavilerini düzenli olarak kullanmalı ve bir hekime danışmadan bırakmamalıdırlar. Çünkü gut hastalığı böbrek yetmezliğine de yol açmaktadır. Ayaklardaki gut hastalığı tedavi edilip önlem alınmazsa, sakatlığa da sebep olabilir.

Ayakta Gut Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gut Belirtileri ve Tedavisi

Gut Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gut Hastalığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gut Hastalığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Gut Belirtileri ve Tedavisi

Gut Belirtileri ve Tedavisi

Gut Hastalığı ve Beslenme Gut Hastalığı Belirtileri

Gut Hastalığı ve Beslenme Gut Hastalığı Belirtileri

Gut İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gut İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gut Hastalığı Nasıl Geçer?

Gut Hastalığı Nasıl Geçer?